- Opracowanie i wprowadzenie nowego leku na rynek zajmuje obecnie średnio około 10 lat. Polski startup bioinformatyczny NaturalAntibody ma sposób, aby ten proces radykalnie przyspieszyć.
- Spółka wynajduje i optymalizuje przeciwciała, które mogą służyć jako leki. Korzysta przy tym z własnych algorytmów uczenia maszynowego oraz danych zgromadzonych przez naukowców na przestrzeni ostatnich 40 lat, których potencjał nie był wcześniej wykorzystywany.
- Opracowane przez nią rozwiązania są unikalne w skali globalnej. Korzystają z nich już m.in. AstraZeneca, GV20 i Antiverse.
- Założycielami NaturalAntibody są dr Konrad Krawczyk, światowej klasy ekspert w zakresie bioinformatycznej analizy przeciwciał, oraz Tar Heel Capital Pathfinder, który zainwestował w projekt w ramach modelu venture buildingowego. Startup pozyskał także 3 mln zł od prywatnych inwestorów.
NaturalAntibody zajmuje się inżynierią informatyczną przeciwciał terapeutycznych, czyli wynajdywaniem i optymalizacją sekwencji przeciwciał, które mogą być używane jako leki. Wykorzystuje do tego swój własny, największy na świecie bank danych o opracowanych już przeciwciałach oraz moduły analityczne, które przewidują ich zachowania w kontakcie z antygenami i rozpoznają właściwości terapeutyczne. Zidentyfikowane w ten sposób cząsteczki znajdują zastosowanie w onkologii, a także w terapii innych chorób, np. autoimmunologicznych.
– Przeciwciała terapeutyczne to odpowiednik przeciwciał wytwarzanych naturalnie przez ludzki organizm w celu zwalczania chorób i infekcji. Ich produkcja od lat jest jedną z głównych metod wytwarzania leków, do niedawna oparta była jednak o czasochłonne eksperymenty. Nasze rozwiązania pozwalają znacznie przyspieszyć ten proces, a w efekcie istotnie skrócić czas potrzebny na opracowanie i dostarczenie nowego leku na rynek – mówi dr Konrad Krawczyk, ekspert w zakresie bioinformatycznej analizy przeciwciał, współzałożyciel startupu.
Na pomysł stworzenia NaturalAntibody wpadł w trakcie badań prowadzonych na Uniwersytecie w Oksfordzie. Analizując dane gromadzone na potrzeby projektów R&D w firmach farmaceutycznych zauważył, że po ich zakończeniu duża część tych cennych informacji pozostaje niewykorzystana.
– Postanowiłem to zmienić. Tak stworzyliśmy Antibody Knowledge Graph, czyli bank danych, który w zautomatyzowany sposób gromadzi i integruje informacje na temat szczegółowej budowy sekwencji opracowanych już przeciwciał, ich struktur, umiejętności łączenia się z innymi cząsteczkami i cech biofizycznych. Zebraliśmy i ujednoliciliśmy w nim dane zgromadzone przez społeczność naukową w ostatnich 40 latach. Ich zestawienie w ten sposób ułatwia prace nad produktami leczniczymi. A to tylko początek – tłumaczy.
Spółka opracowała również narzędzia analityczne, które przewidują zachowania przeciwciał w kontakcie z antygenami i identyfikują te z nich, które mają dobre właściwości terapeutyczne i szansę, aby stać się lekami – pozwala to znacznie zmniejszyć ilość prób eksperymentalnych, zapewniając ogromną oszczędność czasu i środków. Właśnie wprowadziła ten produkt na globalne rynki.
– Kolejni liderzy rynku farmaceutycznego i biotechnologicznego, jak AstraZeneca, GV20 czy Antiverse, dostrzegają wartość związaną z możliwością podejmowania decyzji w oparciu o obszerne, jakościowe i odpowiednio opracowane dane. Oferowane przez nas narzędzia pozwalają w pełni wykorzystać szanse, jakie daje współczesna bioinformatyka. – mówi Michał Krawczyk, współzałożyciel i członek zarządu spółki, seryjny przedsiębiorca (wcześniej stworzył m.in. serwis Patronite).
Tar Heel Capital Pathfinder zainwestował w rozwiązanie opracowane przez dr. Konrada Krawczyka w ramach swojego modelu venture buildingowego, stając się współzałożycielem spółki. Zespół funduszu aktywnie pomaga rozwinąć projekt dostarczając m.in. kompetencje technologiczne, doradza też założycielom w kwestiach strategicznych i zarządzaniu operacyjnym, a także zapewnia wsparcie w rekrutacjach.
– Połączyliśmy światowej klasy wiedzę akademicką z najwyższej jakości kompetencjami w obszarze budowania biznesu, aby zrewolucjonizować proces wytwarzania leków. Wspólnie doprowadziliśmy do komercjalizacji pierwszych produktów z portfolio spółki. W najbliższych miesiącach będziemy wdrażać nasze oprogramowanie u kolejnych klientów, głównie z USA i Europy Zachodniej, zwłaszcza Wielkiej Brytanii – mówi Kamil Sabatowski, wiceprezes zarządu spółki zaangażowany w jej rozwój z ramienia Tar Heel Capital Pathfinder.
Startup pozyskał także ponad 3 mln złotych od prywatnych inwestorów. Zgromadzone środki przeznaczy na rozbudowę zespołu R&D oraz dalsze prace nad rozwojem algorytmów w kierunku umożliwiającym coraz bardziej precyzyjną inżynierię przeciwciał. Cel: opracowanie narzędzia identyfikującego przeciwciała dokładnie odpowiadające na potrzeby terapeutyczne pacjentów.
– NaturalAntibody wyprzedziło oczekiwania i potrzeby firm farmaceutycznych. Chcemy utrzymać takie tempo rozwoju i wprowadzania produktów na rynek. Będziemy budować rozwiązania coraz bliższe sztucznej inteligencji. – dodaje Michał Wrzołek, Senior Investment Director w Tar Heel Capital Pathfinder.