Rok 2024 był niezwykle ciekawy dla branży technologicznej, zwłaszcza w obszarze sztucznej inteligencji. Inwestycje w startupy AI wzrosły do 24 mld USD w samym tylko drugim kwartale 2024 r., ponad dwukrotnie przekraczając kwotę z poprzedniego kwartału. Tym samym sektor AI po raz pierwszy stał się największym sektorem pod względem finansowania.
Szacuje się, że na całym świecie działa obecnie ok. 58 tys. startupów AI. Liderem pod kątem liczby projektów z sektora AI rozwijanych w ostatniej dekadzie są Stany Zjednoczone, za nimi plasują się Chiny, Wielka Brytania, Izrael i Kanada. Wśród najcenniejszych startupów w branży wymienia się m.in. OpenAI, xAI, PerplexityAI, SandboxAQ.
Polska znajduje się niestety poza pierwszą piętnastką krajów z największą liczbą projektów AI, jednak 2024 rok przyniósł kilka wydarzeń, które zapadną nam w pamięć na dłużej. Eleven Labs pozyskała 80 mln USD w serii B, co dało jej status jednorożca. Jednocześnie firma zapowiedziała, że w ciągu najbliższych 5 lat zainwestuje 11 mln USD w polski hub w Warszawie. Polsko-brytyjski startup Wordware pozyskał 30 mln USD w rundzie seed. Łącznie polskie startupy AI przyciągnęły ponad 200 mln EUR finansowania, przekraczając dwukrotność wyniku z poprzedniego roku, który wynosił 91 mln EUR.
W obliczu tak szybkiego tempa rozwoju technologicznego nie ma wątpliwości, że 2025 rok przyniesie kolejne duże innowacje. Które trendy mogą zatem zdominować dyskusję publiczną w nowym roku?
Agenci AI w organizacjach
W 2025 roku spodziewamy się szerokiej adopcji narzędzi AI, w tym agentów AI – systemów zdolnych do postrzegania otoczenia, przetwarzania informacji i podejmowania działań w kierunku osiągnięcia określonych celów. Te półautonomiczne modele wspierać będą różne funkcje organizacyjne, od obsługi klienta po zarządzanie danymi. Agenci AI automatyzować będą rutynowe procesy, umożliwiając pracownikom skupienie się na bardziej kreatywnych i strategicznych zadaniach. Integracja AI zarządzającej wieloma agentami jednocześnie pozwoli na interpretację złożonych danych i dostarczanie użytecznych informacji w czasie rzeczywistym. Dodatkowo, agenci AI będą coraz bardziej „ludzcy”, lepiej rozumiejąc kontekst i emocje użytkowników, co zrewolucjonizuje doświadczenia klientów.
AI w opiece zdrowotnej
Integracja AI w sektorze zdrowia może przynieść istotne zmiany, zwłaszcza w medycynie spersonalizowanej i analityce predykcyjnej. AI pomoże lekarzom dokładniej diagnozować schorzenia i szybciej opracowywać plany leczenia, co przyczyni się do demokratyzacji opieki zdrowotnej. Zaawansowane narzędzia diagnostyczne staną się bardziej dostępne, szczególnie w niedostatecznie obsługiwanych regionach. Automatyzacja prostych zadań, takich jak triage czy harmonogramowanie, pomoże rozwiązać problemy związane z niedoborem personelu i odciąży pracowników medycznych, pozwalając im skupić się na pacjentach.
Zielone programowanie i zrównoważony rozwój IT
Sektor IT ma znaczący wpływ na ślad węglowy, z emisjami porównywalnymi z branżą lotniczą (2-4% globalnych emisji rocznie). Z uwagi na rosnącą cyfryzację, według prognoz Międzynarodowej Agencji Energetycznej, zużycie energii przez centra danych do 2030 roku ma się potroić. W odpowiedzi na obawy o środowisko, zielone programowanie zyska na znaczeniu w 2025 roku. Skupia się ono na pisaniu efektywnego kodu, który minimalizuje zużycie energii przez aplikacje.
W miarę jak firmy dążą do zmniejszenia swojego śladu węglowego, przyjęcie zasad zielonego programowania (green coding) nie tylko poprawi wydajność oprogramowania, ale również wpisze się w cele społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw.
“Personalizowane” AI w biznesie
W 2025 r. firmy będą coraz częściej wdrażać ukierunkowane rozwiązania AI dostosowane do specyficznych wyzwań zamiast polegać na ogólnych aplikacjach. Ta zmiana podejścia zakończy erę „teatru AI” – czasu, gdy wiele przedsiębiorstw inwestowało w efektowne technologie, które nie przynosiły realnych zmian ich działalności. Dostrzegając namacalne korzyści płynące z adopcji AI — takie jak poprawa efektywności operacyjnej i lepsze doświadczenia klientów — przedsiębiorstwa będą przeznaczać na integrację tych technologii w swoich procesach roboczych coraz większe zasoby. To z kolei zwiększy popyt na wykwalifikowanych specjalistów zdolnych do skutecznego zarządzania systemami AI.
AI w zarządzaniu ryzykiem
Na popularności może zyskać również wykorzystanie sztucznej inteligencji do zarządzania ryzykiem. Zaawansowane algorytmy umożliwią firmom szybkie analizowanie ogromnych zbiorów danych, a dzięki wykorzystaniu analityki predykcyjnej oraz modeli uczenia maszynowego przedsiębiorstwa będą mogły opracowywać proaktywne strategie minimalizujące ryzyko związane z inwestycjami finansowymi czy wyzwaniami operacyjnymi. Integracja sztucznej inteligencji w procesy zarządzania ryzykiem usprawni również podejmowanie decyzji na wszystkich poziomach organizacyjnych.
Blockchain dojrzewa
Technologia blockchain i kryptowaluty wkraczają w fazę dojrzałości, z prognozami wskazującymi na znaczący rozwój w 2025 roku. Szacuje się, że rynek blockchain osiągnie wartość 42,26 mld USD, a adopcja instytucjonalna nabierze tempa, czego dowodem są pierwsze ETF-y inwestujące bezpośrednio w Bitcoina (w 2025 r. można spodziewać się też pierwszych ETF-ów na Ethereum). Technologie wdrażane w 2025 roku mają według oczekiwań zwiększyć przepustowość sieci blockchain niemal dwukrotnie. Rynek stablecoinów może wzrosnąć o 50%, osiągając 300 mld USD, podczas gdy tokenizacja aktywów realnych ma sięgnąć 30 mld USD. Konwergencja AI i blockchain może przyczynić się do wzrostu globalnego PKB o 1,76 biliona USD do 2030 roku. Mimo wyzwań regulacyjnych, rosnące zainteresowanie rządów, w tym potencjalne włączenie Bitcoina do rezerw państwowych, sygnalizuje dojrzewanie ekosystemu i jego integrację z głównym nurtem finansów.
Generatywna AI w marketingu i tworzeniu produktów
Coraz więcej firm, również funkcjonujących poza głównym nurtem sektora technologicznego, będzie poszukiwać sposobów na wykorzystanie modeli generatywnych (tj. algorytmów, które potrafią „generować” nowe dane na podstawie tego, czego się nauczyły). Zakres ich potencjalnego zastosowania do rozwoju produktów i biznesu jest niezwykle szeroki – od generowania treści marketingowych po projektowanie nowych produktów opartych na analizie preferencji konsumentów przez algorytmy uczenia maszynowego. Ten trend napędzi inwestycje w startupy koncentrujące się na rozwiązaniach generatywnych oraz skłoni dużych graczy do integracji tych technologii w swoich istniejących procesach. W miarę wzrostu ich popularności i rozbudowy funkcjonalności wpłyną na zmianę kształtu całych branż, np. branży kreatywnej, poprzez umożliwienie szybkiego dostosowywania treści osobistych na dużą skalę.
AI w doradztwie finansowym
Nasze finanse osobiste mogą przejść w 2025 r. przez duże zmiany za sprawą wzrostu popularności narzędzi opartych o sztuczną inteligencję, które oferować będą spersonalizowane porady inwestycyjne oparte na indywidualnych celach finansowych i tolerancji ryzyka przy jednoczesnym wykorzystaniu ogromnych zbiorów danych rynkowych. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi tych narzędzi będą m.in. chęć poszukiwania przez konsumentów tańszych alternatyw dla tradycyjnych usług doradczych oraz postępy w przetwarzaniu języka naturalnego, umożliwiające coraz bardziej intuicyjne interakcje użytkowników. Wpłynie to na demokratyzację dostępu do porad finansowych, a tym samym możliwości inwestycyjnych.
AI w edukacji
Integracja AI w sektorze edukacji ma szansę przekształcić doświadczenia uczniów i nauczycieli ułatwiając m.in. wprowadzenie spersonalizowanych ścieżek nauczania i oceny postępów w nauce, zapewniając uczniom wsparcie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Nauczyciele będą mogli korzystać z narzędzi AI do automatyzacji działań administracyjnych, takich jak ocenianie czy rejestrowanie obecności, uwalniając cenny czas, który będą mogli przeznaczyć na nauczanie.
Rozwój robotyki w przemyśle
Wdrożenie robotyki w fabrykach, napędzane rosnącymi kosztami pracy, niedoborami pracowników i potrzebą zwiększenia wydajności, osiągnie bezprecedensowy poziom. Zaawansowane roboty przemysłowe z AI nie tylko automatyzują rutynowe zadania, ale także optymalizują procesy produkcyjne w czasie rzeczywistym. Rozwój adaptacyjnych systemów robotycznych z uczeniem maszynowym umożliwi tworzenie elastycznych linii produkcyjnych, które szybko reagują na zmiany popytu i specyfikacji produktów. Transformacja w kierunku inteligentnych fabryk zwiększy konkurencyjność firm i stworzy nowe możliwości zawodowe w nadzorze oraz programowaniu robotów.
Koniec monopolu search Google?
W 2025 roku krajobraz narzędzi służących do wyszukiwania online stoi u progu znaczącej transformacji, która może zachwiać monopolistyczną pozycją wyszukiwarki Google. Głównym czynnikiem tej zmiany jest fundamentalna zmiana w sposobie, w jaki ludzie prowadzą research online. Coraz więcej użytkowników zwraca się ku konwersacyjnym narzędziom AI, takim jak Perplexity czy ChatGPT, które oferują bardziej intuicyjne i konwersacyjne doświadczenie wyszukiwania, redefiniując oczekiwania użytkowników dotyczące pozyskiwania informacji i oferując bardziej spersonalizowane, kontekstowe i syntetyczne odpowiedzi. Ta zmiana w zachowaniu użytkowników może znacząco osłabić dominację Google, która przez lata opierała się na swoim tradycyjnym modelu wyszukiwarki. Nie bez znaczenia dla tych zmian mogą być też wyzwania natury regulacyjnej, które ma przed sobą Google.
Finansowanie w zasięgu ręki
Najbliższe miesiące zapowiadają się jako czas dalszych dużych przemian technologicznych. Przedsiębiorstwa i inwestorzy, którzy będą gotowi na przyjęcie innowacji, szczególnie w obszarze sztucznej inteligencji, robotyzacji, blockchaina oraz zielonego programowania, mają szansę na znaczący rozwój.
Jako fundusz planujemy w najbliższych miesiącach zainwestować kilkadziesiąt milionów złotych w innowacyjne projekty koncentrując się na start-upach w fazach pre-seed i seed. Jeśli rozwijasz projekt w obszarze AI, CleanTech, EdTech, MedTech lub Cybersecurity lub w modelach SaaS albo Marketplace, napisz do nas na adres contact@thcpathfinder.com lub bezpośrednio do autora: aron.nowosad@thcpathfinder.com.