O czym się mówi 💬
🥕 🛒 E-grocery
Rok 2020 zapoczątkował fundamentalne zmiany na rynku grocery. Jego wartość szacuje się na 3,5x więcej niż wynosi wartość rynku restauracyjnego (2,1bln USD vs. 0,6bln USD wg raportu The State of European Foodtech 2021). Podczas gdy w branży food delivery nie brakowało w ostatnich latach ogromnych inwestycji i wykrystalizowały się w niej wiodące modele biznesowe i liderzy rynku (tzn. firmy, które zabezpieczyły największe finansowanie na skalowanie działalności tych kapitałochłonnych modeli), to rynek e-grocery wciąż jest w fazie formatywnej. Inwestorzy wciąż stawiają różne tezy na temat modeli biznesowych o odpowiedniej unit economics, a rozwiązanie podstawowych dla nich problemów – takich jak optymalizacja ostatniej mili – dalej spędza sen z powiek founderom.
Koncept, który przyciąga obecnie największą uwagę inwestorów (zwłaszcza w Europie, z uwagi na wysoki poziom zagęszczenia ludności) opiera się na tzw. dark stores. Polega na operowaniu w siatce mikro-centrów fullfilmentowych (tj. przestrzeni na której kompletuje się zamówienia) rozsianych po gęsto zaludnionych obszarach miejskich i obsługiwanych przez lokalnych, mobilnych kurierów.
Sztandarowym przykładem startupu opartego na tym modelu biznesowym jest Gorillas, które pozyskało właśnie 290 mln USD finansowania Serii B, zostając jednym z „najszybszych” europejskich jednorożców. Spółka z Berlina powstała rok temu, posiada już 40 własnych centrów micro-fullfilment, zatrudnia ponad 1000 kurierów i operuje w 12 europejskich miastach (m.in. Berlin, Amsterdam, Londyn). Klienci Gorillas mogą wybierać spośród ponad 2000 produktów, a dostawa zamówienia odbywa się w ciągu 10 minut od finalizacji transakcji. Jej koszt to 2 EUR.
Ostatnie miesiące obfitowały w newsy o inwestorach stawiających na dark stores jako przyszłość rynku e-grocery:
🇺🇸 goPuff pozyskał 1,15 mld USD przy wycenie 8,9 mln USD.
🇩🇪 Flink pozyskał 52 mln USD.
🇬🇧 Jiffy pozyskał 2,6 mln GBP w rundzie seed.
🇬🇧 Dija pozyskał 20 mln GBP w rundzie seed (w toku zbiórka kolejnej rundy w szacowanej wysokości 100 mln GBP).
🇬🇧 Weezy pozyskał 20 mln GBP.
🇫🇷 Cajoo pozyskał 7 mln USD.
🇹🇷 Getir pozyskał 128 mln USD przy wycenie 850 mln USD.
Rozwój tego trendu pilnie śledzą inni rynkowi gracze, zarówno tradycyjni retailerzy (np. Carrefour przygotowuje się we Francji do uruchomienia pierwszych darkstore’ów), jak i firmy food delivery, które chciałyby wykorzystać swoje logistyczne kompetencje do zajęcia swojego miejsca w kategorii e-grocery.
Pathfinder czujnie obserwuje kierunki rozwoju rynku e-grocery – jeżeli pracujesz nad rozwiązaniami z tej kategorii, zapraszam do kontaktu.
🤖🤖 S-1 UI-Path
Wielkimi krokami nadciąga jedno z najciekawszych IPOs tego roku.
UI Path, światowy lider elektryzującego rynku Robotic Process Automation, planuje zebrać z giełdy około 1 mld USD. Co ciekawe, zaledwie w lutym spółka zebrała prywatną rundę finansowania w wysokości 750 mln USD przy wycenie 35 mld USD.
UI Path to aktualnie najbardziej spektakularny przykład biznesu technologicznego stworzonego w naszym regionie. Zachęcam do zapoznania się z sylwetką CEO Daniela Dinesa – wychowany i wykształcony w Rumunii samouk programowania wyjechał do USA pracować dla Microsoftu, po czym wrócił do Bukaresztu próbując sił jako przedsiębiorca. Z imponującym efektem:
W ubiegłym tygodniu UI-Path złożył dokumenty do SEC i mogliśmy zapoznać się z jego S-1.
Rozwój spółki robi wrażenie, a szczególną uwagę zwraca zdrowy poziom dźwigni operacyjnej.
Jest to imponujące zwłaszcza mając na uwadze, że rynek RPA rośnie w tempie 20% rocznie, a prime-time robotyzacji dopiero przed nami.
Z rynku 📣
✔️ Rec Room, a Seattle-based gaming platform for user-generated content, raised $100 million, valuing it at $1.3 billion.
Kolejna inwestycja w obszarze metawersów. Rec Room opiera się na treściach generowanych przez użytkowników (user-generated content), rozwija ekonomię twórców (creator economy) i oferuje międzyplatformowy dostęp. Co ciekawe, jest to multiwersum VR-first. Tym samym Rec Room staje się pierwszym VR-owym jednorożcem od czasów Oculusa przejętego przez Microsoft w 2014 roku.
✔️ Linktree, a Australia-based maker of a platform for unifying communication platforms, raised $45 million in Series B funding.
Przykład biznesu genialnego w swojej prostocie. Twórcy zidentyfikowali problem użytkowników wynikający z ograniczeń regulaminu Instagrama. Na tej podstawie zbudowali produkt, zdobyli trakcję, a teraz wprowadzają kolejne funkcjonalności i uniezależniają się od jednej platformy.
✔️ Creative Juice, a financial network for creators, raised $5 million in seed funding.
Creator economy będzie jedną z kolejnych dużych rzeczy. Mark my words!
✔️ Notarize, a Boston, Mass.-based notarization company, raised $130 million in Series D funding.
Czy w Europie doczekamy się nowelizacji prawa, która pozwoli na rozwój biznesów pozwalających na zdalne świadczenie usług notarialnych (i innych, które z powodów legislacyjnych są obecnie ograniczone wyłącznie do offline’u)? Ciekawy case.
✔️ Cubyn, on-demand fulfillment startup, raised €35 million in funding.
Niesłabnący rozwój e-commerce skutkuje niesłabnącym zapotrzebowaniem na usługi towarzyszące.
Detour 🏖️
🎮 Gra
Telling Lies (PC, iOS, Xbox One, PS4)
Telling Lies to najlepsza okazja na wcielenie się w rolę detektywa. Z doświadczeniem serwowanym przez Sama Barlowa (eksperta od tego typu pozycji) nie może równać się żadna inna gra, książka czy film. Rozgrywka polega na rozwikłaniu tajemnicy czwórki ludzi na podstawie nagrań (z udziałem prawdziwych aktorów) i danych z ich życia, zapisanych na dysku laptopa. Rozgrywka jest nieliniowa, a postępy w grze zależą wyłącznie od naszej spostrzegawczości. Oryginalna propozycja na przedwiosenny, deszczowy wieczór (można grać w więcej osób).
Czegoś brakuje? Coś szczególnie Was zainteresowało?
Czekamy na feedback 🙏
Piszcie do Macieja na maila, na LinkedInie lub Twitterze.
Ciekawe? Polecamy również Shortcut #1: